Jak przykleić fototapetę? Nic prostszego!

Zastanawiasz się jak przykleić fototapetę i czy samodzielne klejenie fototapet w ogóle jest dobrym pomysłem? Z naszymi radami z pewnością poradzisz sobie z przyklejeniem fototapety samodzielnie i zaoszczędzisz parę groszy na fachowej ekipie.

jak przykleic fototapete

Zakup fototapety to prosta sytuacja, o ile selekcję mamy już za sobą. To wybór jest najtrudniejszym zadaniem, od niego zależy, czy odmiana naszego wnętrza dokonana przez fototapetę będzie udana. Kupując fototapetę, przede wszystkim zwracamy uwagę na jej walor dekoracyjny. Nie wolno jednak nam zapominać o jej praktycznym zastosowaniu i tym, jak sprawdzi się ona w danym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy położyć tapetę na dużej powierzchni, to wybierzmy raczej mniej krzykliwe wzory, by nie męczyły oka. Pamiętajmy też, by ocenić i uwzględnić odległość z jakiej będzie się patrzyło na fototapetę. Jeśli zajmuje ona duży obszar, musi być zapewniona odpowiednia odległość, aby ogarnąć całość wzrokiem. Jeżeli jest bliska, lepiej żeby poszczególne dekory nie były dużych rozmiarów. Jeżeli nie mieliśmy nigdy styczności z rzeczą jaką jak klejenie fototapet, lepiej sprawę powierzyć fachowcom. Jednak jeśli jesteś odważny, przeczytaj poniższe rady i naklej fototapetę samodzielnie.

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana.

Jak nakleić fototepetę na różnych ścianach:
ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąk w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju
ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

klejenie fototapety

Jak przykleić fototapetę aby zachwycała długi czas?

Przed przyklejeniem należy smarować klejem bryty / pasy fototapety, nie ścianę. Wcześniej przygotowany klej należy równomiernie rozprowadzić szerokim pędzlem lub szczotką do kleju. Gdy klej jest przygotowany wcześniej, pozwala to na uniknięcie niekontrolowanego czasu nasiąkania bryt fototapety. Proszę pamiętać o dokładnym nasmarowaniu klejem również krawędzi bryt. Nie należy pozostawiać fototapety na czas, który umożliwiłby zbytnie nasiąknięcie fototapety klejem. Nie należy również zbyt mocno naciągać bryt, aby ich nie uszkodzić. Montaż fototapety powinien odbywać się od góry do dołu. W celu dokładnego rozprostowania fototapety należy użyć wilgotnej szmatki lub szczotki do montażu fototapet. Należy również delikatnie rozprowadzić powietrze spod spodu fototapety do krawędzi bryt. Małe bąbelki z powietrzem znikną po całkowitym wyschnięciu kleju.

Trzeba pamiętać, że fototapety, choć produkowane są z najlepszych jakościowo materiałów to należy obchodzić się z nimi ze szczególną ostrożnością. Nie należy rozciągać bryt na siłę, nie przyciskać zbyt mocno podczas montowania, gdyż w ten sposób można uszkodzić produkt.

Artykuł zredagowano z pomocą informacji zawartych na stronie Dekowizja https://www.dekowizja.pl/, która oferują szeroką gamę wzorów i kolorów fototapet, zarówno do domu jak i biura. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *